DQ PACK -  Производител на флексибилно пакување и добавувач на торбички, фокусирајќи се на печатарската индустрија од 1991 година                          тел: +86-18125839585 Е-пошта: dqpack@danqing.net

Јазик
Вести
VR

За DQ PACK зошто крафт хартиените кеси се поеколошки поприфатливи од пластичната кеса прирачник за употреба | DQ PACK

2023/01/10

Ако често одите на шопинг во трговски центри, ќе видите дека крафт-хартиените кеси се широко користени во сите сфери на животот.
На пример, продавниците за облека и продавниците за чевли во кои често одиме се најчестите места каде што се користат крафт-хартиени кеси.
Ќе користите дури и крафт-хартиени кеси кога се пакувате во некои ресторани за брза храна и продавници за пијалаци.
Во споредба со пластичните кеси, цената на крафт-хартиените кеси е повисока. Зошто толку многу претпријатија се подготвени да користат крафт-хартиени кеси?
Една од причините е што повеќе претпријатија обрнуваат внимание на заштитата на животната средина и ја земаат заштитата на животната средина како дел од корпоративната култура, па затоа избираат поеколошки и обновливи хартиени кеси за да ги заменат пластичните кеси.
Подемот на крафт-хартиените кеси во Кина може да се каже дека започна во 2006 година. Таа година, Мекдоналдс Кина постепено имплементираше крафт-хартиена кеса со перформанси на топлинска изолација во сите продавници за да се чува храна за носење наместо пластични кеси за храна.
Оваа иницијатива доби позитивен одговор и од други бизниси, како што се Најк, Адидас и други поранешни големи потрошувачи на пластични кеси, почнаа да користат висококвалитетни крафт-хартиени кеси за да ги заменат пластичните кеси за пазарење.
Се разбира, сè уште има некои луѓе на пазарот кои имаат различни ставови за тоа дали крафт-хартијата е еколошка или не.  Зошто крафт-хартиените кеси се поеколошки од пластичните кеси? 2

Општо земено, луѓето кои мислат дека пакувањето од крафт хартија не е еколошки, главно се фокусираат на процесот на производство на крафт-хартија и изборот на суровини.
  Тие сметаат дека пулпата од хартиена амбалажа се добива со сечење дрвја, со што се нанесува штета на еколошката средина. Другото е што при производството на хартија ќе се испуштаат големо количество отпадни води, што ќе резултира со загадување на водата. Всушност, овие ставови се донекаде еднострани и заостанати.
  Сега, големите производители на крафт хартија генерално го прифаќаат интегрираното производство на Forest Pulp, односно ги засадуваат дрвјата исечени во шумската област преку научно управување, за да се осигураат дека нивната екологија не е оштетена и да тргнат по патот на одржливиот развој.
Покрај тоа, со континуираниот развој на науката и технологијата, отпадните води што се создаваат во процесот на производство на крафт-хартија треба да се третираат за да го задоволат националниот стандард за испуштање пред да може да се испуштат.
  Покрај тоа, пакувањето од крафт-хартија е 100% рециклирано, што е важна точка дека крафт-хартијата е супериорна во однос на другите материјали. Дури и за неа, крафт-хартијата наскоро ќе се разгради во почвата и „ќе се претвори во пролетна кал за да ги заштити цвеќињата“. За разлика од пластичната амбалажа, тешко е да се деградира, предизвикувајќи „бело загадување“ и штетни ефекти врз почвата и животната средина. Преку споредба, не е тешко да се види дека крафт-хартиените кеси се подобри во заштитата на животната средина од пластичните кеси.
  Денес, со сè поголемо внимание на заштитата на животната средина, еколошката кеса за пакување од крафт хартија стана примарен избор на се повеќе производители.
Ако сакате да придонесете за заштита на животната средина, може да земете и крафт-хартиени кеси како прв избор на пакување за пазарење или кеси за пакување храна.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски